battaniye. LAZIM.

Aug 01

uzun yazı

Bir ayrılık size birçok arkadaş kazandırabilir. Bırakın o kadarı da olsun. Ne de olsa, bir ayrılık sizden her şeyinizi alıp hızlıca gider. Ayrılık şu filmlerde kötü adamlar tarafından kovalanırken illa ayağı takılıp bir kez düşmek zorunda olan kızlara hiç benzemez, alakası yoktur. Ayrılık kaçan otobüsler gibi, kafada şüpheye mahal bırakmaz, sadece kısa süre izlemenize izin verir kendisini. Omuzlarınız çökmüş, kollarınız iki yanınızda sallanıvermiş, bakarsınız arkasından. İyi ki de sadece kısa süre izlemenize izin verir, yoksa, maazallah, bir saniye daha fazla izleseniz, sanırsınız ki, büyük acılar içinde kıvranarak ölüvereceksinizdir, bakın bir saniye daha fazla diyorum, öyle kritik durumlar. Parmaklarınızla keskin ıslık çalabilme yeteneğinizin olması işleri değiştirmez. Kaçan bir otobüs asla geri dönmez aziz dostlarım. Asla geri dönmez ve gideceğiniz yere olması gerektiğinden daha geç varırsınız.

Dün, cam kenarındaki tüm masaların dolu olduğunu görüp, cam kenarında yemek yeme isteğinizi o masalardan biri boşalıncaya kadar erteleyip, ortalardan bir masa seçip, her an kalkmaya hazır biçimde, kıçınızı sandalyenin ucuna yerleştirmiş olabilirsiniz. Bir süre geçince farkında olmadan kıçınızın sandalyenin tümünü kullanmaya başladığını görürsünüz. Yine oluyor. Hep oluyor. Elinizde değil. Bağlanıveriyorsunuz. Hiç olmayacak masalara bağlanıveriyorsunuz. Hayır efendim, bu kez kabul etmiyorsunuz. Bu masaya bağlanmadınız, derhal mekanı terkedeceksiniz.

Bizi öyle ezdiler ki, sarımsaklara yıldızlı ve nemli gözlerle baktık. Düşünsenize, çoğumuz, utanıp da acılarımızdan bahsedemiyoruz. Hemen ne kadar kırılgan olduğumuzu anlayacaklar diye ödümüz kopuyor. Hemen bizi üzenler, ne kadar üzüldüğümüzü bar bar bağırdığımız için bizi küçük görecekler diye eteklerimiz tutuşuyor. Yanlış anlamayın ama, hepsini tek tek hakediyoruz. O yüzden, nasıl o cam kenarı olmayan masayı ve mekanı terkettiysek, bu durumu da derhal terkediyoruz. Bugün ne kadar üzüldüğümüzden bahsediyoruz, ne kadar ne kadar çok şeyler bekleyip, üstelik tek biri gerçekleşecek olsa, geri kalanları gözümüz kapalı ittirip gerçekleşene huzur dolu biçimde sarılacak olmamıza rağmen, şu an yastıklara sarılıp uyumalarımızdan bahsediyoruz. Bugün bir türlü üst üste aynı imzayı atamadığımız zamanlarımıza dönüp, her şeyi boşverebilmeyi nasıl da deli gibi özlediğimizden bahsediyoruz.

Bütün kadınlar doğuştan tüm gemici düğümleri konusunda ustadır. Ve hepimiz biliyoruz ki, bir şeyde ustaysan elinden geldiğince o işte nasıl da usta olduğunu kanıtlamak oldukça tatmin edicidir. Biz de bağlarımızı, gemici düğümlerinde nasıl da usta olduğumuzu göstermek için kuruyoruz galiba. Aman ne bilelim biz. Bir şeyler yapıyoruz işte. Yalnız, o bağlanmaların gemici düğümleriyle yapıldığı koca bir gerçek. Ne olmuş yani canım, rahatsızız biraz da huzursuzuz. Seven adamın kafasının rahat olduğu görülmüş şey değil zaten.

Sigarayı bırakmak gibi gözlüğünüzü bırakmalısınız. Bırakın da uzun süre düşsün. İlk kez şükredeceksiniz bir türlü netleyemediğiniz fotoğraf makinasının vizöründen bakar gibi dünyaya baktığınız için. Ne bir insan yüzü, mimiği, kusuru. Hiçbiri yok. Herkes aynı. Bir kafa, bir vücut, kollar bacaklar. Dikkat edilmesi gereken tek şey görmemek etrafta, büyük nimet, diyeyim yani. En yakın zamanda televizyonu en yakından izlemeye başlayınız bunun için.

Size söylüyorum, öyle bir dönemdesiniz ki, kendi yaşadığınız şeyleri yaşayan birine sıkıca tutunacaksınız. Birbirinizin gözlerine bakacaksınız. Hiçbir şey konuşmayacaksınız. Çünkü sizler aynı şeyleri yaşamış olacaksınız. Kalp Kardeşliği. Gördünüz mü. Eğer üzüntünüzden bahsetmeye çekinseydiniz, birbirinizi hiç bulamayacaktınız.

O halde.
Demin de söylediğim gibi.
Bugün ne kadar üzüldüğümüzden bahsediyoruz.
Hadi bakalım. 

  1. yidizinikaybedenay reblogged this from odediginfilmlerdeolur
  2. oylebiseydi reblogged this from odediginfilmlerdeolur and added:
    Bir ayrılık size birçok arkadaş kazandırabilir. Bırakın o kadarı da olsun. Ne de olsa, bir ayrılık sizden her şeyinizi...
  3. kicininkeyfibilir reblogged this from odediginfilmlerdeolur
  4. konusmakbirihtiyac reblogged this from odediginfilmlerdeolur
  5. gonziorg said: Sen bugünümü ne güzelde özetledin böyle!
  6. marquize reblogged this from odediginfilmlerdeolur
  7. minervvae said: tl;dr